Vdekja misterioze e Kit Carson lë shumë pyetje pa përgjigje

E vërteta e vështirë është se viktimat e tij të supozuara mund të mos marrin kurrë përgjigjet që kërkojnë pse, në vend që të zinte vendin e tij në bankën e të akuzuarve në gjykatën e kurorës Peterborough, ai ishte pas timonit të Mazda -s së tij të kuqe në A1303 midis Kembrixhit dhe Newmarket dhe, për arsye ende të pashpjegueshme, vozitja në drejtim krejtësisht të gabuar.

Carson supozohej se do të përballej me një gjyq për vepra seksuale kundër 11 djemve gjatë një periudhe 31-vjeçare dhe gjoja duke përdorur pozicionin e tij në futboll si një vello për krimet e tij. Në vend të kësaj ai kurrë nuk arriti në gjykatë dhe në orën 9:45 të mëngjesit të së hënës, me jurinë që priste betimin, makina e tij doli nga rruga dhe goditi një pemë.Asnjë shenjë e dukshme e rrëshqitjes, sipas gazetarëve dhe fotografëve që kanë vizituar atë pjesë të drejtë të rrugës, por gjurmët e gomave që tregojnë se ai kishte udhëtuar disa distanca mbi pragun e barit në një vijë të drejtë. Carson u shpall i vdekur në vendngjarje.

Tani për tani, gjithçka që mund të thuhet është se është një rastësi e jashtëzakonshme e kohës. Rastësi të pabesueshme ndodhin, por kjo ka qenë qartësisht e vështirë për disa njerëz të pranojnë. Liria nga Abuzimi, një nga organizatat që merren me abuzimin e fëmijëve, ka përdorur llogarinë e saj në Twitter për të përshkruar Carson si një frikacak dhe është sigurisht e vërtetë që disa nga njerëzit që duhej të jepnin dëshmi kundër ish -trajnerit të tyre po pyesin veten nëse ishte një aksident i vërtetë ose nëse kishte diçka më shumë në të. Sigurisht që janë.Dhe, nëse do të ishit në vendin e tyre, apo jo? Kit Carson, ish-trajneri i futbollit i akuzuar për abuzim, vdes në përplasjen e trafikut Lexo më shumë

Siç mund ta imagjinoni, kjo nuk e bën atë veçanërisht subjekt i lehtë për të shkruar dhe, për momentin, më duket se politika më e mirë është të presësh pas vdekjes dhe të përpiqesh të mos nxitosh në përfundime, kur do të jetë për mjekun gjykues të vendosë se çfarë ndodhi në atë qetësi Rruga pranë Bottisham, pesë milje jashtë Kembrixhit.

Një teori që po hetohet nga detektivët është se Carson, i cili ishte 75 vjeç, kishte përzier datën e gjykimit të tij dhe besonte se po fillonte të mërkurën. Në të vërtetë, ai mori një telefonatë nga gjykata duke pyetur pse nuk ishte atje dhe, në përgjigje, dha përshtypjen se ishte në rrugën e tij.A mund të jetë se ai ishte i hutuar, i trazuar dhe nën stres të konsiderueshëm dhe gjithçka që luajti një rol në atë që ndodhi më pas?

Ende lë një pyetje të rëndësishme në lidhje me drejtimin që po udhëtonte – drejtpërdrejt në lindje kur Peterborough, nga ku ai jetonte në Kembrixh, ishte 40 kilometra në veri-perëndim-por nuk është vendi im për të gjykuar paraprakisht një hetim, ashtu siç do të ishte e gabuar të supozoja një vendim fajtor nga gjykimi.Emri i Carson do të mbetet sinonim me skandalin e abuzimit të futbollit, por ai vdiq, në sytë e ligjit, një njeri i pafajshëm, pa asgjë të provuar ndonjëherë.

Të gjitha këto duhet të jenë tronditëse për ish -lojtarët që kishin raportuar Carson në anën e pasme të “valës së baticës”, për të cituar kryetarin e Shoqatës së Futbollit, Greg Clarke, të shkaktuar nga Andy Woodward që hoqi dorë nga anonimiteti i tij në Nëntor 2016 për të ekspozuar skandalin Barry Bennell.Policia ka kaluar dy vjet duke ndërtuar çështjen e saj kundër Carson dhe akuzat morën vepra penale nga njëra-tjetra si një sulm i dyshuar i pahijshëm në 1978 deri në akuzën e nxitjes së një djali 13-vjeçar në aktivitet seksual në 2009.

Carson punoi si zhvillues i të rinjve në Norwich, Peterborough, Cambridge United dhe Histon FC, si dhe skaut për Chelsea dhe drejtoi qendrën e tij të zhvillimit, dhe i duhet vetëm një vështrim kalimtar në listën e tij të zbulimeve brenda sportit për tu realizuar pse ai dikur konsiderohej ndër më të mirët në biznes.

Në Norwich, lojtarët që ai solli përfshinin Craig Bellamy, Ruel Fox, Chris Sutton, Tim Sherwood dhe Danny Mills.Për Peterborough, kishte Matthew Etherington dhe Simon Davies dhe historia se si pronari, Peter Boizot, vendosi të blinte klubin sepse ai ishte aq i impresionuar nga sjellja e lojtarëve të Carson në një ngjarje për mbledhjen e fondeve.

Carson u vlerësua aq shumë në regjimin Barry Fry sa kishte një kontratë 10-vjeçare dhe, duke folur për FourFourTwo në Tetor 1999, tha se ai kishte refuzuar ofertat nga tre klube të kategorisë më të lartë sepse “nuk mund ta shaja Barry-in, nëse do falni gjuhën ”.

Tottenhami ishte një. Chelsea përfundimisht e rekrutoi atë, si një koordinator skaut rajonal për Anglia Lindore, dhe Carson gjithashtu kishte lidhje të forta me futbollin e të rinjve në Finlandë dhe Danimarkë.Ai mori qindra lojtarë në turne jashtë vendit dhe kishte një faqe në internet ku thuhej: “Unë ndoshta di më shumë për futbollin evropian bazë sesa pothuajse çdo zhvillues tjetër i të rinjve në Angli, pasi kam udhëtuar në kombet evropiane me ekipet e futbollit shumë më shumë se 500 herë.” Faqja e internetit kishte dëshmi jo vetëm nga Bellamy dhe Etherington, por edhe Dan Ashworth, deri vonë drejtori teknik i FA. Ashworth kishte qenë asistent i Carson në Peterborough dhe Cambridge dhe e njihte atë që kur ishte në librat e Norwich, të moshës 12 -vjeçare. për stërvitje dhe inspektime të trupit, ku shikonte djemtë që bënin dush dhe ndonjëherë i zgjonte në mes të natës për të kryer këtë rutinë.Të tjerë kanë raportuar se janë udhëzuar të luftojnë në pellgje me baltë të veshur vetëm me të brendshmet e tyre, ose u është thënë të çiftohen, të heqin rrobat dhe të masazhojnë njëri -tjetrin me vaj.

Carson gjithmonë i kishte mohuar akuzat dhe pritej që të marrë vijën e mbrojtjes se ishte e rëndësishme të shihje djemtë lakuriq për të kontrolluar zhvillimin e tyre muskulor. Për të cilën pyetja tjetër mund të ketë qenë e arsyeshme: a ishte e nevojshme që ata të hiqnin edhe pantallonat?

Ai u akuzua për 12 vepra penale, të gjitha në lidhje me djemtë nën 16 vjeç, nga incidentet kryesisht në Cambridgeshire. Njëra, megjithatë, thuhet se u zhvillua në një hotel në veri-perëndim. Tre ishin në terrenin stërvitor të Peterborough.Një tjetër ishte në bazën e një burgu dhe pamja e përgjithshme është shqetësuese, për të thënë më së paku, kur kam parë gjithashtu dëshmi nga hetimi i pavarur i FA në lidhje me lidhjet e ngushta midis Carson, Bennell dhe të paktën një prej pedofilëve të tjerë të karrierës së futbollit. Carson u përfshi në mënyrë të dukshme në Kupën e Kanarisë, një turne i ri që mbahej çdo vit në Great Yarmouth, ku Bennell dhe tani i ndjeri Frank Roper i keqtrajtonin djemtë.

Kolegu im Steven Morris ka qenë në krye të kësaj historie që kur zbuloi së pari se Carson ishte nën hetim dhe gjithashtu ka folur me një numër lojtarësh, të kaluar dhe të tanishëm, të cilët refuzojnë të besojnë akuzat kundër ish -trajnerit të tyre. Ben Coker, i cili luajti në Kembrixh dhe tani është në Southend, ishte një prej tyre.Pak para arrestimit të Carson në janar 2017 Coker tha se ankuesit “po hidheshin mbi bandë” dhe se ai kishte qenë në kontakt me Carson për të ofruar mbështetje. “Unë nuk e di pse ata po e bëjnë këtë,” tha ai. “Më zemëron.”

Përveç se mund të kujtoj fondin “Miqtë e Barry Bennell” që u krijua pasi djali i parë doli përpara, në 1994, për të thënë se ishte përdhunuar nga i pari Trajneri i Crewe dhe Manchester City. Njerëzit ishin të zemëruar edhe atëherë. Aq i zemëruar, me të vërtetë, saqë shumë i shkruan gjykatës duke e akuzuar djalin, 13 vjeç, për përbërjen e tij, për rrush të thartë dhe më keq, sepse, ata thanë, ai ishte i hidhëruar për faktin se nuk ishte aq i mirë sa ta bënte atë si një futbollist profesionist MeMiqtë dhe simpatizuesit e Bennell mblodhën mijëra paund për përbindëshin që tani po vuan një dënim me 31 vjet burg.

Kjo është gjëja për njerëzit që përdorin futbollin si një mjet për të prerë fëmijët: ata janë të zgjuar , ata i fshehin mirë krimet e tyre, ata e dinë që popullariteti është një mburojë dhe rolet e tyre i vendos automatikisht në një pozitë të fortë, duke mbajtur ëndrrat e atyre të rinjve. Lojtarët, trajnerët, miqtë, prindërit dhe kolegët merren të gjithë. Dhe nëse ka një gjë që kam mësuar gjatë viteve të fundit duke hetuar shkelësit e ndryshëm, është se ata janë shumë të mirë në atë që bëjnë.

< p> Dhe Kit Carson?Askush nga ne nuk mund të pretendojë se e di nëse ai ishte një pedofil i llogaritur dhe dinake, përveç 11 futbollistëve, tani në të 20 -tat, 30 -tat, 40 -at dhe 50 -at e tyre, të cilët ishin të gatshëm, një nga një, të ngriheshin para një jurie, fytyrë një marrje në pyetje nga avokati mbrojtës dhe kaloni nëpër detajet grafike të asaj që ata pretendojnë se u ka bërë trajneri i tyre i vjetër. Një nga tragjeditë këtu është se ajo që ndodhi në A1303 të hënën e kaluar do të thotë se do të jetë gjithmonë kështu. Historia e Hennessey-t në kohën e ngrënies është pak e vështirë të gëlltitet Facebook Twitter Pinterest Arsyetimi i Wayne Hennessey pas pozës së tij të diskutueshme në një fotografi ishte shumë- i tallur.Fotografia: Laurence Griffiths/Getty Images

Ndoshta ju kujtohet episodi i At Ted kur dëgjohet fjala se ai e ka zakon të qëndrojë në dritaren e tij të përparme dhe të bëjë një lloj përshëndetjeje me krahë të drejtë që nuk duket kurrë mirë në çdo rrethanë – por veçanërisht për një njeri të rrobave. E gjithë kjo është shumë e pafat kjo histori, duke shfaqur një lloj fati të kalbur që me sa duket duket se po shkakton disa nga futbollistët tanë të Premier League. Doli se kishte një grimcë krejtësisht katrore të papastërtisë në dritaren e shtëpisë famullie të Craggy Island. At Ted rastësisht u vendos direkt pas tij, duke krijuar përshtypjen se kishte rritur mustaqe të stilit Hitleri, teksa mbante krahun për të tundur disa vizitorë.Ju ndoshta mund ta imagjinoni pjesën tjetër.

Disa njerëz nuk kanë fat dhe sigurisht që më duhej të simpatizoja me fatkeqësinë e jashtëzakonshme të Wayne Hennessey pas asaj fotografie në llogarinë Instagram të Max Meyer të shokëve të tij të Crystal Palace për një vakt, me portieri godet një pozë mjaft të papritur nga pjesa e pasme e dhomës.

“Dje në mbrëmje pata një vakt me shokët e mi të skuadrës dhe bëmë një fotografi në grup,” shpjegoi Hennessey siç duhet. “Unë i bëra me dorë dhe i bërtita personit që merrte fotografinë për ta vazhduar me të dhe në të njëjtën kohë vura dorën mbi gojën time për ta bërë zërin të mbante. Broughtshtë sjellë në vëmendjen time që e ngrirë në një moment nga kamera kjo duket sikur jam duke bërë një përshëndetje krejtësisht të papërshtatshme.Unë mund t’i siguroj të gjithë se kurrë nuk do ta bëja këtë. ”

Epo, jam i kënaqur që dikush është pastruar dhe çfarë fati tmerrësisht i keq të jetë në atë pozicion, duke mbajtur krahun të stilit nazist, dorën tjetër mbi tuajin buza e sipërme, ndërsa bërtet diçka mbi një njeri që sapo është nga Gjermania. “Unë e besoj atë plotësisht,” thotë Roy Hodgson, menaxheri i Pallatit. “Unë nuk kam asnjë arsye për të mos e besuar atë.” Sigurisht që ju bëni, Roy, sigurisht që bëni. Fiver: regjistrohuni dhe merrni emailin tonë të përditshëm të futbollit. Lampard mund të shikojë Chelsean kur është fjala për spiunim

Frank Lampard ishte qartë shumë i mërzitur, me disa justifikim, për zbulimin e një punonjësi të Leeds i fshehur në shkurre për të spiunuar stërvitjen e Derby para se ekipet të luanin me njëri -tjetrin në Elland Road të Premten.Por mos mendoni se është vetëm Marcelo Bielsa, menaxheri i Leeds, ai që do të bënte një marifet të tillë.

Në një intervistë për Daily Telegraph në 2011, André Villas-Boas tha se do të vizitonte rregullisht stërvitjet e opozitës baza, “shpesh të fshehta”, për misione spiunimi si pjesë e stafit të José Mourinhos në Chelsea.

Fitorja 3-0 kundër Newcastle në Nëntor 2005 u referua, kur Villas ‑ Boas i siguroi Chelseas një dosje që përmbante 24 grafika taktike. Lampard ka të drejtë të jetë i mërzitur me Bielsa – por ndoshta ai duhet të marrë parasysh se kush kishte veshur fanellën numër 8 në mesfushën e Chelseas atë ditë.