Ole Gunnar Solskjær kundërshton mendjen kundër Mauricio Pochettino në provën e parë të madhe

Ai do ta thoshte këtë, apo jo? Dhe kështu do të bënte Pochettino, me shumë mundësi. Megjithatë edhe pa zhurmën e sfondit që sugjeron se menaxheri i Spurs është emri i vetëm në kuadër sa i përket Headhunters United, takimi i së dielës në Wembley do të ishte ende një provë dhe një mundësi për një kujdestar që ka bërë një fillim fluturues. Harry Kane: ‘Çdo gjë është e mundur në futboll. Thjesht shikoni finalen e Ligës së Kampionëve në 1999 ‘Lexo më shumë

Nuk ka dyshim që Solskjær ka bërë një fillim fluturues, sepse jo vetëm që ai është menaxheri i parë i United që nga Sir Matt Busby që fitoi pesë ndeshjet e tij të para, ai është menaxheri i vetëm i lartë për më shumë se një shekull që e ka bërë këtë me një diferencë prej dy ose më shumë golash çdo herë.Ai thjesht mund të jetë duke përfituar nga të qenit një antidot i freskët dhe tërheqës për sarkazmin përçarës të José Mourinhos, megjithëse kushdo që e ka parë Unitedin në sezonet e fundit do të vlerësojë se 16 gola në pesë ndeshje përfaqësojnë një lloj rindezje që mund të bënin disa trajnerë me reputacion më të vendosur. nuk menaxhohet.

Argumenti tashmë është duke u avancuar se United nuk ka luajtur me askënd akoma, gjë që ndonëse pak fyese për njerëzit si Newcastle dhe Cardiff është thelbësisht e vërtetë.Të gjithë kundërshtarët e Solskjær kanë ardhur nga gjysma e poshtme e tabelës ose e Kampionatit, kjo është arsyeja pse Spurs përbëjnë testin e parë të vërtetë.

Solskjær ka një pikë kur thotë se Newcastle larg ishte një test, pasi ishte duke fituar mbi turmën e Old Trafford në ndeshjen e tij të parë në shtëpi, por Tottenham ka qenë një nga ekipet e formës gjatë gjithë sezonit, jo vetëm në javët e fundit. Me 48 pikë pas 21 ndeshjes ata normalisht mund të presin që të jenë edhe më të lartë se e treta, pasi po bëjnë mirë të qëndrojnë në kontakt me ritmin e frikshëm të vendosur nga Liverpool dhe Manchester City.

Tottenham ishte gjithashtu ekipi që Mourinho përmendi kur ilustroi vështirësinë për të rifituar dominimin e United. Në ditët e vjetra, sugjeroi ai, një ose të gjithë Harry Kane, Dele Alli ose Son Heung-min mund të kishin mbaruar me të kuqe deri tani.Ndërsa pika është e diskutueshme, nuk mund të mohohet se Spurs kanë disa lojtarë shumë të lakmueshëm dhe një stil që shumë skuadra të Premier League do të donin të kopjonin. Tifozët e Manchester United se kë duan si menaxher i përhershëm Lexo më shumë

Aty është mundësia për Solskjær, sepse atij gjithashtu i pëlqen të dërgojë një palë për të sulmuar, dhe tifozët e United do të guxojnë të shpresojnë se goditja e tij e parë në top-katër skuadra mund të mos jetë një ushtrim në përmbajtje dhe kujdes. Nëse Solskjær mund të krahasohet me Pochettinon në lojën e tij, stoku i tij i stërvitjes do të rritet në përputhje me rrethanat, pavarësisht se çfarë mund ose nuk mund të ndodhë sezonin e ardhshëm.Kujdestari e kupton arsyen e të gjitha spekulimeve që lidhin menaxherin e Spurs me një lëvizje në veri – skuadra e tij luan ashtu siç do të donte të luante United. “Ai ka bërë një punë shumë të mirë,” thotë Solskjær. “Easiershtë më e lehtë të luash në mënyrë sulmuese kur ke lojtarët e duhur.”

United ka lojtarë cilësorë sulmues që presin të lëshojnë zinxhirin, gjë që është efektivisht ajo që ka bërë Solskjær, duke përtërirë Marcus Rashford dhe Romelu Lukaku. Deri këtu është mirë, por kur cilësia plotëson cilësinë, mund të kërkohet pak më shumë vëmendje në detaje. Facebook Twitter Pinterest Solskjær ka marrë më të mirën nga lojtarët sulmues si Romelu Lukaku në qëndrimin e tij të shkurtër në Old Trafford.Fotografia: Magi Haroun/Rex/Shutterstock

Solskjær ka shikuar statistikat. “Ne kemi arritur të tejkalojmë kundërshtarët,” thotë ai për pesë ndeshjet e tij të para. “Sepse ne kemi luajtur kundër ekipeve në fund të tabelës, kjo është një kompliment shumë i madh për lojtarët e mi. Një nga komplimentet më të mira që mund të merrni si trajner është kur menaxheri tjetër thotë: ‘Djemtë tuaj punuan shumë’ dhe kjo po ndodh. Jam i kënaqur që jam në krye të një skuadre të Manchester United që tejkalon ekipet nga pjesa e poshtme e tabelës.Nuk është një rastësi që statistikat janë përmirësuar në javët e fundit, sepse ne jemi përqëndruar të ecim përpara shpejt. Wembley para se të bashkohej me Korenë e Jugut për Kupën e Azisë në Dubai, por siç e di Solskjær dhe çdo ndjekës i United, theksi për të vazhduar shpejt ka munguar për ca kohë.

Preferenca e Sir Alex Ferguson për sulmin e gjithanshëm ka ndoshta është mbivlerësuar gjatë viteve, por edhe në një ditë të përmbajtur në vitet e lavdisë United kurrë nuk ishin aq të kufizuar dhe reaktivë sa do të bëheshin nën Louis van Gaal dhe Mourinho. Qasja e Solskjær tregon se lojtarët nuk janë grupe të të dhënave, por njerëz | Jonathan Wilson Lexo më shumë

Ky kapitull në historinë e klubit tani duket se është mbyllur, me Solskjær të rekrutuar posaçërisht sepse ai është i përkushtuar ndaj traditave më aventurierë të klubit.Aktualisht në një aventurë vetë, ai të paktën ka arritur kampin bazë në ngjitjen malore menaxheriale duke sjellë me sukses lojtarët dhe mbështetësit në linjë.

Sa lart mund të shkojë ai nuk mund të varet nga kjo fundjavë, edhe nëse pasardhja e United do të jetë një elefant në dhomën në Wembley, por në kohën kur Solskjær ka luajtur me Arsenal, Paris Saint-Germain dhe Liverpool në kompeticione të ndryshme gjatë gjashtë javëve të ardhshme, klubi duhet të ketë një pamje më të qartë se cili drejtim është përpara. Fiver: regjistrohuni dhe merrni emailin tonë të përditshëm të futbollit.