Futbolli në Palestinë: një ndjekje sportive e parë si ‘më fisnike se lufta’

Dhoma është modeste, me vetëm disa prekje shkëlqimi të nivelit të ulët, siç janë hijet e llambës dhe një tenxhere plastike me shkëlqim të kafesë. Muret janë zbukuruar me fotografi, kryesisht fotografi të Rajoub. Ai qëndron të më përshëndesë përzemërsisht, por me gjakftohtësi, duke ngritur një dorë për të treguar në divanin e tij. Palestinezët janë nikoqiri më i ngrohtë, por Rajoub, presidenti i Shoqatës Palestineze të Futbollit, nuk është aspak i ngrohtë. Ai është një njeri me shpatulla katrore, tullac bukur, i ngadaltë. Ai prezantohet me gradën e tij ushtarake, gjeneralin Jibril Rajoub. Si një akullthyes pyes nëse ai është rritur duke luajtur futboll.Sigurisht, ai më thotë, dhe tregon një fotografi të përshtatur në mur.

“Unë po luaj atje.” Nazmi Albadawi i FC Cincinnati për t’u ngjitur në MLS dhe për të luajtur për Palestinën Lexo më shumë </p >

Pamja është një marifet shtypi: Rajoub është i veshur me një rrip futbolli, duke kërkuar nga vendi dhe nga fryma ndërsa përpiqet të kontrollojë një top. Ai ka një lloj zgjuarsie që unë shoqërohem me djem të ashpër: ai guxon që të kundërshtoni. Kur qesh, ai thjesht ngre supet. Sidoqoftë është e dukshme që ekipi i tij është i lumtur përreth tij. Susan Shalabi, drejtori ndërkombëtar i Shoqatës Palestineze të Futbollit, bën shaka lehtë, ndërsa qëndron pak larg. Sjellja e tij është aq e relaksuar sa qëndron pak më shumë se përgjumja.

Rajoub ka qenë drejtuesi i futbollit për një dekadë. Ai vëren se para mandatit të tij, asnjë sezon nuk kishte përfunduar në të vërtetë.Isshtë një preciz i gjallë sesa i saktë, por ai nuk pret që të merret 100% fjalë për fjalë. Thashethemet se presidenti palestinez, Mahmoud Abbas, po kryen një operacion më nxitën të pyesja Rajoub nëse ai do të qëndronte ndonjëherë për punën e Abbasit. Ai lë një pauzë kaq të gjatë para se të përgjigjet, saqë mund të dëgjoj vrumbullimin e kondicionimit të ajrit. i ulët dhe kaq lakonik që ndieni se duhet të ketë një aluzion të buzëqeshjes. Njohja nga Fifa e Palestinës ishte një arritje e madhe diplomatike, e kundërshtuar ashpër nga Izraeli

Çështja e madhe, në atë ditë në Mars 2018, nuk ishte shëndeti i Abbasit: ishte trajneri i skuadrës kombëtare.Tre muaj më parë Rajoub kishte shkarkuar trajnerin afatgjatë Abdel Nasser Barakat dhe e zëvendësoi atë me një Bolivian me emrin Julio César Baldivieso. Ishte një veprim jashtëzakonisht jopopullor. Tifozët palestinezë të sportit ishin kaq të zemëruar saqë kishte një fushatë në rritje në mediat sociale me hashtag #GoAwayJulio. Falë Barakat, Palestina ishte në prag të kualifikimit për të arritur në Kupën e Azisë AFC. Gjatë këtij procesi, ekipi i Barakat kishte riparuar Izraelin në renditjen ndërkombëtare të Fifa-s. futboll Barakat kishte punuar në ndërtim, duke marrë dy punë dhe duke shfrytëzuar mundësinë e karrierës tjetër, sepse ata do ta largonin atë nga futbolli.Në zemër vendimi i Rajoub për të hequr Barakat thjesht dukej i padrejtë. Pse të mos qëndrosh me Barakat në finalet e Kupës Aziatike në Katar në Janar 2019, kur ai kishte bërë punën e vështirë për ta çuar ekipin në prag të kualifikueseve? Facebook Twitter Pinterest Ish presidenti i Fifa Sepp Blatter fillon një ndeshje në Ramallah, Bregut Perëndimor, në 2015 ndërsa shikon Jibril Rajoub, presidenti i FA Palestineze. Fotografitë: Anadolu Agency / Getty Images

Baldivieso kërkoi kohë për të punuar me ekipin përpara tre miqësoreve dhe ndeshjes finale të Kupës së Azisë. Rajoub ra dakord dhe solli pushimin kombëtar me 30 ditë në mënyrë që lojtarët të mund të takonin trajnerin në një kamp të posaçëm stërvitor.Kjo ishte arsyeja pse kontraktorët po shkatërronin terrenin artificial të stadiumit Al-Ram: kishte papritur kohë për të bërë punë thelbësore që kishin pritur deri në fund të sezonit. Kontraktorët ishin të vetëm për të qenë të lumtur.

Premier League i Bregut Perëndimor po fitonte tifozë dhe po ndërtonte besim pas vitesh në skllavëri, dhe vendimi për ta mbyllur atë për një muaj dëmtoi ndjenjën e vullnetit të mirë dhe vrau vrulli i konkurrencës. Më keq, madje nuk kishte kuptim. Aq shumë anëtarë në skuadrën kombëtare tani luanin futboll jashtë Palestinës – në Suedi, Kili, Egjipt dhe SH.B.A. – saqë ata nuk do të ishin gjithsesi në kampin trajnues të Baldivieso. Kampi nuk ishte as në Palestinë, por në Arabinë Saudite.Kjo sepse emërimi i Baldivieso ishte një dhuratë e administratorit më të fuqishëm të futbollit të Arabisë Saudite, Turki Al-Sheikh, kryetari i Autoritetit të Përgjithshëm të Sportit dhe president i Federatës së Sporteve të Solidaritetit Islam.

Al-Sheikh nuk ishte vetëm duke paguar pagat e Baldivieso, ai ishte në krye të gjestit me një dhuratë prej 1 milion dollarë. Kur fola me Rajoub për emërimin, ai deklaroi vetëm se kishte gjithë besim te Baldivieso. Por unë dyshoja. Tashmë kishte zëra se Rajoub nuk do t’i jepte Baldivieso shumë kohë për të provuar vlerën e tij – ndoshta vetëm disa ndeshje.

Kjo doli e vërtetë. Baldivieso po përgatitej për tre miqësoret, kundër Bahrejnit, Kuvajtit dhe Irakut, të ndërprerë nga ndeshja finale e kualifikimit për Kupën e Azisë kundër Omanit, një nga skuadrat më të dobëta në këtë turne.Palestina barazoi 0-0 kundër Bahrejnit në 22 Mars 2018. Loja u shfaq në YouTube me një aparat fotografik fiks në një distancë që e bëri topin të padukshëm në ekranin tim. Ndërsa pashë, nuk isha kurrë i sigurt nëse performanca e paqartë dhe e paqartë që po shihja ishte një lloj iluzioni optik. A mundet që Palestina të jetë vërtet aq e keqe sa të gjitha ato?

Në ditët e para të ekipit kombëtar, lojërat e Palestinës mund të jenë të paqëndrueshme. Ekipi kishte fituar finesë mbi 20 vjet, megjithatë rezistenca mbrojtëse mbeti e udhëhequr nga një seri portierësh të jashtëzakonshëm. Gazetari Bassil Mikdadi pretendon se portieri është futbollisti arketik palestinez: mbrojtësi i hendekut të fundit. Portieri shpesh ka qenë kapiten, lojtari më i mirë dhe lojtari i parë që është blerë nga një ekip i huaj.Kjo është fryma që i ka dhënë ekipit kombëtar të Palestinës pseudonimin Fida’i: arabisht për “komando”, por edhe termin për një luftëtar të guximshëm, vetëmohues. Mikdadi tha “edhe kur Palestina të mos ketë më shumë ndeshje, ata do të luftojnë për çdo pëllëmbë të fushës”. Kjo thjesht nuk po ndodhte në ndeshjen e Bahreinit.

Erdhi fjala që Rajoub e kishte paralajmëruar Baldivieso se ai kishte më mirë të fitonte kualifikuesin kundër Omanit në 27 Mars. Ndoshta Baldivieso u trondit, sepse Palestina humbi 2-0. Me siguri, Baldivieso u shkarkua. Ai kishte mbikëqyrur vetëm dy ndeshje. Rajoub, megjithatë, zgjodhi të mos rivendoste Barakat. Ndoshta krenaria e tij e ndaloi atë. Në vend të kësaj ai promovoi ish-ndihmësin e Barakat, një algjerian me emrin Noureddine Ould Ali. Facebook Twitter Pinterest Tifozët në Gaza shikojnë një ndeshje të Kupës së Azisë midis Sirisë dhe Palestinës në një ekran të madh.Fotografitë: SOPA Images / LightRocket përmes Getty Images

Në 1998 njohja e Palestinës nga Fifa u konsiderua si një arritje e konsiderueshme diplomatike. Ishte kundërshtuar ashpër nga Izraeli. Historiani John Sugden ishte në dhomë kur erdhi lajmi; ai po studionte një libër mbi presidentin në largim të Fifa-s, João Havelange. Havelange mundi në detyrë, anglezin Stanley Rous, pasi Rous kishte tjetërsuar anëtarët nga bota në zhvillim me mbështetjen e tij për Afrikën e Jugut të epokës së aparteidit. Kjo ishte një epokë kur protestuesve u thuhej rregullisht se ishte e rëndësishme t’i rezistonin bojkoteve dhe “të mbanin politikën larg sportit”. Sipas pikëpamjes së Sugden, qëndrimi progresiv i Havelange ndaj racizmit dhe aparteidit lindi nga llogaritjet e tij politike sesa nga idealet. Atij i duheshin votat.Gjatë gjithë mandatit të tij ai vazhdoi të sillte kombe nga bota në zhvillim dhe siguroi besnikërinë e tyre me marrëveshje që sillnin para në shoqatat e tyre të futbollit. Duke parë prapa në çerek shekullin e tij në krye të Fifa, Havelange deklaroi se arritja e tij më e madhe ishte marrja e një organizate me 25 dollarë në kotele, dhe lënia e saj me 25 milion dollarë. Në llogarinë e Sugden Rajoub zgjodhi një moment të përshtatshëm për të shtypur kandidaturën e Palestinës.

Fifa parada nën një flamur të miqësisë ndërkombëtare midis kombeve, një version post-kolonial i idealit të vjetër Viktorian që çdo sportist është një ambasador i miqësisë. Kjo është një ide në të cilën mund të blejnë palestinezët. Ata duan të garojnë, siç proklamohet në këngën e tarracës, sepse “Futbolli është më fisnik se lufta”.Por anëtarësia e Fifa-s ka të bëjë gjithashtu me rënien dakord për vendosjen e rregullave, sipas ligjit ndërkombëtar. Susan Shalabi është përgjegjëse për të siguruar që klubet palestineze të ndjekin ligjin për nënshkrimet ndërkombëtare, për shembull, qoftë nga Kili dhe vendet e tjera të Amerikës Latine, ose nga Izraeli. Në 2014 FA izraelite i dha një ndalim 99-vjeçar Attaf Abu Bilal, një arab beduin, i cili u zbulua se po luante për skuadra si në Izrael dhe Palestinë pa pastruar dokumentet (ndalimi është hequr që atëherë).Si Palestina dhe Izraeli duhet të jenë në përputhje me rregulloren e Fifa-s, e cila i ka lejuar Palestinës të hapë një front të ri politik, sepse aq shumë sjellje të Izraelit është e paligjshme sipas ligjeve ndërkombëtare të miratuara nga Fifa. Fiver: regjistrohuni dhe merrni emailin tonë të përditshëm të futbollit.

Rajoub hodhi energjitë e tij në fushata kundër klubeve të vendosura në vendbanimet hebraike, të tilla si Ironi Ariel, ekipi i vendbanimit të gjerë Ariel. Fifa ndalon vendet anëtare të u japin hapësirë ​​ekipeve të vendosura jashtë kufijve të tyre kombëtarë. KB ka vendosur që vendbanimet hebraike shkelin Konventën e Gjenevës. Rregulloret e Fifa insistojnë që vendet anëtare të respektojnë vendimet e KB dhe të shkojnë edhe më tej duke këmbëngulur që anëtarët duhet të promovojnë në mënyrë aktive të drejtën ndërkombëtare.

Rajoub vazhdimisht ka ngritur aksionet kundër Izraelit.Kur Fifa nën drejtimin e Sepp Blatter refuzoi të vendosë për çështjen Ariel, Rajoub kërkoi një votë të të gjithë anëtarësisë në Fifa. Votimi mund të ketë parë FA të Izraelit të pezulluar nga Fifa. Mundësia që një shtet të detyrojë një tjetër kaq të alarmuar Blatter, ai miratoi taktika vonese për të parandaluar debatimin e çështjes. Pasi Blatter u rrëzua dhe u zëvendësua nga Gianni Infantino, kjo hile u konsiderua si shumë delikate. Infantino personalisht deklaroi se Fifa nuk do të sundonte kurrë në vendbanimet e Izraelit. Izraeli duket se ka fituar një qëndrim të pacaktuar ekzekutimi, nga fiat presidenciale. Facebook Twitter Pinterest Nicholas Blincoe dhe Jibril Rajoub. Fotografitë: Susan Shalabi

Unë pyeta nëse mund të bëja fotografinë time me Rajoub. Qëndruam midis dy flamujve pranë tryezës së tij. Susan bëri fotografinë.Duke parë atë, unë jam i befasuar që Rajoub është më i shkurtër se unë: ai duket më i madh në mish. Pankarta e shoqatës së futbollit përfshin një futboll bardh e zi, dizajni i tij pasqyron modelin e keffiyeh palestinez – aq të njohur sa veshja e kokës e veshur nga Yasser Arafat – e cila gjithashtu përmban në model. Siç thotë Susan më vonë, ideja që sporti dhe politika nuk përzihen është qesharake. “Likeshtë si një fëmijë që përsërit, unë nuk kam frikë, nuk kam frikë, nuk kam frikë. Nëse vazhdoni të përsërisni diçka, nuk është sepse e besoni, por sepse doni ta bindni veten se është e vërtetë. ” Fifa i reziston çdo përpjekje për të politizuar futbollin, ndërsa këmbëngul se futbolli është një medium për përhapjen e mirëkuptimit dhe paqes ndërkombëtare.Duket sikur paqja dhe mirëkuptimi nuk janë qëllime politike: ato janë qëllimet më të mira politike.