Fituesi i Willian i jep hapësirë ​​Chelsea frymëmarrjes dhe e lë Newcastle në telashe

Në një javë që sulmuesi i tyre prej 58 milionë funtesh u ofrua në huazim dhe ylli i tyre më i ndritshëm u publikua publikisht nga një prej klubeve më të mëdha të Evropës, sesi mbështetësit e Chelsea duhet të jenë mirënjohës për Eden Hazard.Kontrata e sulmuesit belg skadon në fund të sezonit të ardhshëm dhe ai ende mund ta gjejë veten në Real Madrid një ditë, por ai mbetet deri tani lojtari më i rëndësishëm në dispozicion të Maurizio Sarri pasi italianët përpiqen të imponohen në futbollin anglez.

U desh një moment shkëlqimi për ta zgjidhur këtë pasi Hazard krijoi Willianin – ai vetë subjekt i një oferte të refuzuar nga Barcelona këtë javë – për të rrokullisur shtëpinë nga një kënd i mprehtë dhe për t’i dhënë fund shpresave të Newcastle për një pikë pasi kishin barazuar atë të Pedros hapës.

“Willian për ne është me të vërtetë një lojtar shumë i rëndësishëm,” tha Sarri. “Ne kemi nevojë për krahë, kështu që ne kemi nevojë për Pedro, ne kemi nevojë për [Callum Hudson-] Odoi, ne kemi nevojë për Willian, natyrisht.Për ne, në këtë moment, ai është një lojtar themelor. ”Volejbolli i Tom Cleverley fiton rikthimin e Watford në Crystal Palace Lexo më shumë

Sarri tha se Chelsea -t i mungonte thellësia në pozicionet kryesore si mesfusha qendrore. “Siç e keni parë, sot Jorginho ishte në telashe dhe në stol nuk kishte një lojtar për atë pozicion, kështu që unë kam nevojë për një lojtar, kam nevojë për një opsion për Jorginho,” tha ai. “Klubi e di shumë mirë mendimin tim, kam nevojë për lojtarin atje [por] kjo varet nga vendimi i klubit.”

Shikuar nga pronari Mike Ashley teksa vazhdon të jetë i frustruar në përpjekjet e tij për të shitur klubin , Skuadra e Rafael Benítez luftoi shumë, por u mposht nga mungesa e cilësisë në të tretën e fundit pasi u futën në tre të fundit. Luani Video 0:56 ‘Më duhet një lojtar për atë pozicion’: Sarri i kërkon Chelseat zëvendësimin e Fàbregas – video

Me varlvaro Morata të dëmtuar dhe potencialisht në dalje në huazim, Sarri iu drejtua Hazardit për të udhëhequr vijën ndërsa Hudson-Odoi i hapi rrugën Pedros në krahun e djathtë.18-vjeçari-subjekt i një oferte prej 35 milion £ nga Bayern Munich këtë javë-ka ende për të filluar një lojë në Premier League dhe e gjeti veten në stolin e zëvendësuesit pavarësisht se bëri përshtypje në të dy garat e kupës.

Nuk është për t’u habitur Benitez zgjodhi një qasje të parë të sigurisë para punëdhënësit të tij. Duke qëndruar larg për më shumë se një vit para se të paraqitej në Selhurst Park në shtator për barazimin 0-0 me Crystal Palace, Ashley ndoqi gjashtë ndeshje radhazi, por nuk ishte parë që nga Nëntori, kur lajmi për një blerje të mundshme të udhëhequr nga ish Shefi ekzekutiv i Chelseat Peter Kenyon u shfaq për herë të parë. Fiver: regjistrohuni dhe merrni emailin tonë të përditshëm të futbollit.

Edhe më çuditërisht, ai u përshëndet me një kor mosmiratimi nga fundi i largët brenda 60 sekondave të para të ndeshje.Por, në kthimin e tij në Stamford Bridge, Benitez nisi një fillim të tmerrshëm kur topi i gjatë brilant i David Luiz zgjodhi drejtimin e Pedros dhe ai me qetësi e loboi topin mbi Martin Dubravka. Megjithatë Chelsea nuk krijoi një shans tjetër të vërtetë derisa David Luiz goditi me kokë në minutën e 25 -të dhe ata u mposhtën pak para pushimit. Ayoze Pérez tashmë kishte shërbyer si paralajmërues për kërcënimin e Newcastle kur ai sulmoi me goditjen e Salomón Rondón dhe e goditi atë jashtë, por Ciaran Clark nuk bëri asnjë gabim me kokën e tij nga këndi i Matt Ritchie.

“Pas golit mendoj ne menduam, ‘tani është e lehtë’, por nuk ishte, “pranoi Sarri. “Ne flinim 20, 25 minuta, kështu që në fund të pjesës së parë ishim në telashe. Duhet të përmirësohemi në reagimin mendor. Pas golit tonë të parë diçka ndodhi.Duhet të përmirësohemi. ” Duke prekur topin më pak se çdo lojtar tjetër i Chelseat në periudhën e parë, Hazard ra më thellë në një përpjekje për të ndezur anën e tij në jetë dhe rezultati ishte pothuajse i menjëhershëm. Shkëmbimi i tij me Willian e pa N’Golo Kanté të gjente hapësirë ​​për të vendosur Pedro për një goditje, vetëm që Dubravka ta mbylli atë nga posti. Chelsea – Newcastle United: Premier League – live! Lexo më shumë

Christian Atsu humbi një shans të mirë për Newcastle përpara, por nuk mund të drejtonte krosimin e Ritchie -t drejt portës.Pedro humbi një shans tjetër të madh nga krosimi i Marcos Alonso, por pasi Newcastle nuk arriti të pastrojë siç duhet, Hazard u hodh në topin e lirshëm, kaloi tre shënues dhe luajti në Willian për të bërë një përpjekje madhështore në shtyllën e largët.

Ishte asistimi i 10 -të i Hazardit për këtë sezon, duke iu bashkuar Lionel Messit si lojtari i vetëm nga pesë ligat më të mira të Evropës që ka arritur atë shenjë dhe 10 gola. Hudson-Odoi u mbyll me thirrje që i luteshin të qëndronte kur hyri për Pedro, por Newcastle mund të kishte vjedhur shfaqjen nëse Rondon do të konvertonte kryqin e thellë të Javier Manquillo. “Reagimi i lojtarëve pasi pranuam tregon se ata kujdesen,” tha Benítez. “Shpresoj se të gjithë mund ta shohin se përpjekja ishte, por prapë nuk ishte e mjaftueshme. Ne duhet të qëndrojmë të qetë sepse është një garë në distanca të gjata.Nëse vazhdojmë të luajmë si sot, atëherë do të kemi një shans të mirë. ”