Fitorja e Community Shield do të ndihmonte ndjekjen e Liverpoolit për Manchester City

Shumica e asaj që menaxheri i Liverpoolit tha për Community Shield, natyrisht, ishte e vërtetë. Nëse e fitoni, askujt nuk i intereson vërtet. Se David Moyes e çoi Manchester United në lavdinë e Shieldit bëri pak për të zbutur zhgënjimin e mbretërimit të tij në Old Trafford. Që Arsenali e fitoi atë në tre nga katër sezonet e fundit të Arsène Wenger në klub nuk mund të shuante ndjenjën e ngecjes. “Kjo më shqetëson mua”: Guardiola mbron shpenzimet e Man City pas xhibes së Klopp Lexo më shumë

Ajo që mbahet mend është çfarë shkon keq Pak kujtojnë se Liverpool mundi Leeds në gjuajtjen e parë të penalltive në Wembley në 1974, por imazhet e Kevin Keegan duke u grindur me Billy Bremner mbeten të njohura për ato të një farë viti të mirë. Penalltia e humbur e David Seaman në 1993 është shumë më e paharrueshme se suksesi i Manchester United.Mburoja e vitit 2015 ka vendin e saj në historinë e futbollit shumë më pak për fitoren e Arsenalit sesa për paralajmërimin e hershëm që dha për një impuls të pashmangshëm të Mourinhos të veshur me rroba, të parruar. Humbni Community Shield dhe dyshimet mund të fillojnë të mblidhen.

Në një kuptim, është pakuptimtë absurde që Liverpool duhet të duket i prekshëm. Ata janë kampionët e Evropës, në një pozitë më të mirë tani, për sa i përket pronësisë, menaxhimit dhe skuadrës, sesa në çdo pikë që kur fituan për herë të fundit titullin. Por kjo ka qenë një verë e vështirë.

Në skemën më të gjerë të gjërave nuk ka aspak rëndësi se fitorja e së mërkurës ndaj Lyon ishte e para në shtatë ndeshje para-sezonale. Askush nuk mendon se humbja 3-0 e fundjavës së kaluar kundër Napolit është ndonjë vlerësim i asaj se ku Liverpool do të jetë në zemër të sezonit.Por ato janë tregues se ku është Liverpool tani dhe indikacionet janë se ata janë larg arritjes.

Në një farë mase, kjo pritet. Mohamed Salah, Sadio Mané, Naby Keïta, Roberto Firmino dhe Alisson ishin të gjithë të përfshirë në turne ndërkombëtarë këtë verë. Pra, nëse llogaritni Ligën e Kombeve, ishin Jordan Henderson, Trent Alexander-Arnold, Joe Gomez, Virgil van Dijk, Georginio Wijnaldum dhe Xherdan Shaqiri. Në mënyrë të pashmangshme kjo ka një ndikim në përgatitjen. Shumë prej tyre gjithashtu kanë luajtur në Kupën e Botës verën e kaluar. Shqetësimi i Klopp për pandërprerjen e orarit dhe atë që do të thotë për lojtarët e tij është plotësisht i kuptueshëm. Përralla e Premier League e kasetës: Klopp v Guardiola

As nuk ka pasur ndonjë gjak të freskët në formën e nënshkrimeve të reja.Kjo bie në kundërshtim me urdhërat e Bob Paisley që ju gjithmonë duhet të blini nga një pozicion i fortë, si për të shmangur vetëkënaqësinë, ashtu edhe për shkak se nuk ka asgjë më shumë të ngjarë ta ngrejë çmimin sesa dëshpërimi, por në rrethana ndoshta ka kuptim.

Në tre rastet e fundit Liverpool përfundoi nënkampion, ata humbën një lojtar kryesor: Nicolas Anelka, Xabi Alonso dhe Luis Suárez. Liverpool nuk ka humbur askënd përveç rezervistëve Alberto Moreno dhe Daniel Sturridge, dhe ata kanë arritur të nënshkruajnë një numër lojtarësh për marrëveshje afatgjata. Ç’është më e rëndësishmja, në atë drejtim, kjo është një skuadër e re. Vetëm tre lojtarë janë 30 ose më të vjetër dhe prej tyre vetëm James Milner do të konsiderohej një ndeshje e rregullt në formacionin startues.Kërcënimi i një skuadre që plaket së bashku nuk vlen këtu.

Ka edhe gjak të freskët, në kuptimin që Alex Oxlade-Chamberlain, që ka humbur pothuajse të gjithë sezonin e kaluar me një dëmtim në gju, është kthyer , megjithëse ai është një dyshim për të Dielën me një tendosje të lehtë të viçit. Gomez dhe Keïta, në të njëjtën mënyrë, humbën pjesë të mëdha të sezonit të kaluar përmes dëmtimit, ndërsa mund të ketë më shumë mundësi për sulmuesin 19-vjeçar Rhian Brewster, i cili ka pasur vështirësi në dëmtimin e tij.

Liverpool është një skuadër e re, në zhvillim, një e përshtatur me mënyrën e Klopp për të bërë gjërat. Mund të jetë pak e gatuar për momentin, por edhe pesë ose gjashtë vjet më parë ekipet tentuan të hartonin sezonet e tyre në mënyrë që ata të mos e godisnin gatishmërinë e pikut deri në Shkurt ose Mars. Atëherë pse tetchiness nga Klopp? Pse ndjenja e ankthit?Pse minimizimi i Mburojës së Komunitetit? Facebook Twitter Pinterest Jordan Henderson dhe Mohamed Salah nga Liverpool gjatë një lojë pingpong në Evian-les-Bains më parë këtë javë. Fotografitë: Andrew Powell / Liverpool FC përmes Getty Images

Problemi është se rregullat e vjetra nuk zbatohen më. Gjatë dy sezoneve të kaluara, City ka rënë në total në vetëm 30 pikë, që do të thotë se çdo ndeshje është jetike. Nuk ka vend për një fillim të ngadaltë në Premier League. Por nuk bëhet fjalë vetëm për këtë. Ndjekja e Liverpoolit për City sezonin e kaluar ishte e jashtëzakonshme.

97 pikët e grumbulluara nga Liverpool përfaqësojnë një pjesë të pikëve në dispozicion që do të kishin sjellë titullin në 117 nga 120 përsëritje të kampionatit.Megjithatë, edhe me gjithë atë hidhërim, madje edhe me fituesit e vonë kundër Crystal Palace, Tottenham dhe Newcastle, nuk ishte e mjaftueshme.

Qyteti kundër Liverpool ka krijimet e një rivaliteti historik, por që të jetë aq i mirë Liverpool kërkohet të fitojë një kampionat dhe do të ishte e lehtë të imagjinohet që një ekip të dekurajohet, duke besuar se ky Qytet nuk mund të kapet. Besimi i tyre në vetvete do të sfidohej rëndë nëse kampionët mbrojtës të Guardiola-s për të fituar rehat në Wembley – edhe nëse do të kishte faktorë lehtësues. Fiver: regjistrohuni dhe merrni emailin tonë të përditshëm të futbollit. asnjë arsye për të besuar se City do të jetë më pak efektiv këtë sezon.Ata gjithashtu kishin lojtarë të përfshirë në turne ndërkombëtarë këtë verë – pesë në Kupën e Kombeve të Afrikës ose Copa América dhe katër të tjerë në Ligën e Kombeve – por dinamika është e ndryshme. Një kombinim i burimeve të pashembullta dhe një trajner superlativ tashmë i ka bërë ata dominantë në mënyrat se si futbolli anglez nuk i ka provuar. Guardiola e shikon atë dhe sheh një çmim tjetër, blerja e vazhdueshme e të cilit është e vetmja gjë që mund t’i përgjigjet intensitetit dhe ambicies së tij dhe nevojave të pronarëve të tij.